Iššutimas


Iššutimas – tai odos uždegimas, kuris dažnai pasireiškia odos paraudimu ir pleiskanojimu kirkšnių, pažastų, kaklo ir sėdmenų raukšlėse. Dažniausiai iššutimas būdingas kūdikiams ir mažiems vaikams, kurių oda labai švelni ir neatspari infekcijoms.

Iššutimo požymiai:

  • Odos paraudimas ir pleiskanojimas
  • Odoje susidarantys mazgeliai
  • Pūslelės ant odos

Kas sukelia iššutimą

Iššutimas neretai pasireiškia kūdikiams – prakaituojant, šlapinantis ir tuštinantis, mažylio odą nuolat veikia šiluma, drėgmė, bakterijos bei rūgštys. Jei apvelkami nepatogūs drabužiai ir per ankštos sauskelnės, kurios keičiamos nepakankamai dažnai, jos ima trinti bei spausti kirkšnių, sėdmenų sritis, ilgainiui oda parausta ir iššunta. Tokiu būdu susidaro puikios sąlygos odos uždegimui vystytis, kuris dar vadinamas vystyklų dermatitu. 

Kai kurie vaikai turi polinkį iššusti, pavyzdžiui, sergantieji atopiniu dermatitu.

Kaip prižiūrėti iššutusią vaiko odą

Svarbiausia pašalinti priežastis, kurios sukėlė vaiko odos paraudimą ir iššutimą.

  1. Patikrinkite, ar mažylis nėra per šiltai suvystytas arba aprengtas, ar drabužiai yra iš natūralaus pluošto, o gal kūdikis – alergiškas sauskelnėms ir jas reikia pakeisti kitomis?
  2. Atminkite, kad sauskelnės turi būti keičiamos ne rečiau kaip kas 3 valandas ir kiekvieną kartą kūdikiui pasituštinus. Kiekvieną kartą nuėmus sauskelnes, būtina apiplauti mažylio užpakaliuką, apžiūrėti visas raukšles ir atidžiai nusausinti. Odos raukšles galima patepti vatos gniužulėliu, suvilgytu aliejumi. 
  3. Kadangi šuntama nuo drėgmės, viena iš gydymo priemonių yra oro vonios. Todėl leiskite mažyliui paplikinėti šiltame kambaryje, vasarą – lauke. 
  4. Skalbimo priemonės turi būti skirtos vaikiškiems rūbeliams skalbti. Jas reikia gerai išskalauti, drabužius išlyginti karštu lygintuvu. 
  5. Sunkesniais iššutimo atvejais rekomenduojama vaiko odą patepti cinko oksido tepalu ar specialiu kremu vystyklų dermatitui gydyti.

Paskutinė atnaujinimo data 2022-09-21