Kiaušidžių cistos


Kiaušidžių cista – tai naujai atsiradęs darinys kiaušidėje, kai jos ertmėje susikaupia sekretas. Cista – tarsi mažas „balionėlis” su plonu dangalu, užpildytas įvairios spalvos bei tirštumo skysčiu. Tai gana dažnai pasitaikanti vaisingo amžiaus moterų liga.

Cistos gali būti aptinkamos vienoje arba iškart abiejose kiaušidėse. Daugeliu atveju kiaušidžių cistos yra gerybinės, atsirandančios dėl kiaušidžių funkcijos sutrikimo ir po kurio laiko pačios išnyksta.

Simptomai, išduodantys, jog gali būti susiformavusi cista kiaušidėse:

  • Dažnas šlapinimasis ir tuštinimasis
  • Vidurių užkietėjimas
  • Skausmas, sunkumas pilvo apačioje 
  • Nereguliarios, skausmingos mėnesinės
  • Šono skausmas

Kas daro įtakos cistų atsiradimui

  1. Folikulinė cista atsiranda dėl susilpnėjusios kiaušidžių veiklos ir sumažėjusios estrogenų gamybos kiaušidėse.
  2. Dermoidinė cista gali susidaryti iš įvairių audinių užuomazgų likučių, likusių nuo embrioninio periodo.
  3. Geltonkūnio (arba liuteininė) cistos susidarymui įtakos turi tai, kai po ovuliacijos plyšusio folikulo ertmę užpildo ne tik liuteininės geltonkūnio ląstelės, bet ir serozinis skystis.
  4. Sergant trofoblastine liga, gali susiformuoti tekaliuteininės cistos, veikiant labai didelei hormono žmogaus chorioninio gonadotropino koncentracijai organizme.
  5. Priekiaušidinė cista – tai cista, kuri yra šalia kiaušidės tarp plačiojo gimdos raiščio lapelių, išsidėsčiusių vėduoklės pavidalu abipus gimdos šonų. 

Kaip gydomos kiaušidžių cistos

  • Jos paprastai nustatomos makštinio ir ultragarsinio tyrimo metu.
  • Kiaušidžių cistų gydymas priklauso nuo jų dydžio, echoskopinio vaizdo ir augimo intensyvumo bei moters amžiaus.
  • Ne visos cistos yra operuojamos. Jei aptinkama funkcinė cista, porą mėnesių stebima, paprastai neskiriant jokio gydymo. Kai kuriais atvejais moteriai gali būti skiriami geriamieji hormoniniai kontraceptikai su mažiausiu estrogenų kiekiu tam, kad greičiau išnyktų cistos. 
  • Jei po konservatyvaus gydymo cista neišnyko, juolabt ji linkusi greitai didėti, tuomet atliekama operacija – videolaparoskopija arba laparotomija. 

SVARBU: Visoms moterims bent kartą metuose patariama profilaktiškai pasitikrinti pas ginekologą. Vizito metu atliekamas kiaušidžių bei gimdos ultragarsinis tyrimas. Tai padeda laiku diagnozuoti cistinius darinius kiaušidėse ir išvengti rimtesnės ligos – kiaušidžių vėžio.


Paskutinė atnaujinimo data 2022-08-19

Gydytojai, kurie jus priims greičiausiai